Olej czy lakier – co lepiej ochroni podłogi drewniane?

By 28 / 12 / 2020Blog
lakierowana podloga

Odpowiednie wykończenie wpływa nie tylko na walory estetyczne podłogi, ale również na jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Do najczęściej wybieranych technik zabezpieczania podłóg drewnianych zaliczamy olejowanie i lakierowanie. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Podczas doboru odpowiedniej powłoki zabezpieczającej trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, jak np. gatunek drewna, intensywność eksploatacji podłogi, sposób montażu itd. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, będzie miało wpływ nie tylko na funkcjonalność powierzchni, ale i na jej walory wizualne.

Wyeksponuj piękno drewnianych podłóg dzięki lakierowaniu

Lakier nie wnika w głąb desek, lecz tworzy na powierzchni powłokę ochronną. W tym przypadku mamy wiele możliwości doboru interesującego nas wykończenia. Możemy zachować naturalną barwę i rysunek słojów za sprawą lakierów wodnych lub zastosować lakiery rozpuszczalnikowe, które nadają drewnu ciepły odcień. Lakierowanie pozwoli nam uzyskać na podłodze efekt zbliżony do tafli wody lub wykreować powierzchnię matową, półmatową albo efekt surowego drewna (ultra mat).

Lakier tworzy solidną, trwałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę wierzchnią, przeciwdziałając w ten sposób starzeniu się podłóg. Nie wymaga też zbyt zaawansowanej konserwacji czy pielęgnacji – pod tym względem sprawdzają się nawet lepiej niż podłogi olejowane.

Są jednak pewne mankamenty lakierowania. W tym przypadku nawet niewielkie ubytki czy ślady wytarcia na podłodze wymagają cyklinowania całej powierzchni i położenia lakieru na nowo. Warto więc dobrze się zastanowić, czy lakierowanie podłóg w miejscach szczególnie narażonych na intensywne użytkowanie oraz uszkodzenia mechaniczne będzie dobrym rozwiązaniem. Lakierowanie bywa też nieco droższe od olejowania. Jego zaletą jest jednak bardzo ciekawy efekt wizualny, dlatego też warto rozważyć zastosowanie tej techniki zabezpieczania drewna np. w salonie lub gabinecie.

Wyeksponuj naturalny urok drewna dzięki olejowaniu

Olej wpływa na uwydatnienie ciepłej barwy drewna. Wykazuje podobne właściwości wizualne do lakierów rozpuszczalnikowych, chociaż w większym stopniu przyciemnia kolor,  wydobywając naturalny odcień i rysunek drewna. Olejowanie podłóg pozwoli uzyskać matowe (oleje naturalne) lub delikatnie połyskujące, aksamitne wykończenie (oleje wzbogacone dodatkiem wosku). Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które stawiają na naturalne materiały oraz metody wykończeniowe. Olej wnika głęboko w strukturę desek, eksponując ich naturalną fakturę i usłojenie. Wpływa również na pogłębienie koloru.

Trzeba jednak pamiętać, że podłogi olejowane wymagają nieco częstszej pielęgnacji niż lakierowane. Zaleca się, aby do bieżącego mycia stosować mydła dedykowane do podłóg olejowanych, a  raz na rok lub dwa zastosować gruntowne zmycie i położenie oleju pielęgnacyjnego. Z drugiej strony ewentualne ubytki można uzupełniać miejscowo, a więc – w przeciwieństwie do lakieru – nie trzeba od razu cyklinować całej podłogi. Nie ma też problemu z ewentualnymi wybarwieniami na powierzchni. Zaletą oleju jest też nieco niższa cena w porównaniu do lakierów do drewna.

Olej czy lakier?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy będzie olej do drewna, czy może korzystniej postawić na lakier. Obie metody zapewniają dobrą ochronę i efektowne wykończenie. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto należycie dbać o podłogę drewnianą – dzięki temu można cieszyć się jej trwałością i naturalnym pięknem przez długie lata.