Narzędzia i akcesoria niezbędne do renowacji drewnianych podłóg

By 02 / 04 / 2021Blog
narzedzia

Miłośnicy drewna wiedzą, że nic nie zastąpi klimatu, jaki tworzy drewniana podłoga w salonie czy sypialni. Ciepła domowa atmosfera to często właśnie zasługa drewna we wnętrzach. Niestety, z biegiem czasu drewniane meble i podłogi ulegają powolnemu niszczeniu. Podłoga matowieje, pojawiają się na niej rysy, wgniecenia i przetarcia, szczególnie jeśli nie zabezpieczyliśmy jej podkładkami filcowymi pod meblami, podstawkami pod doniczkami itp. Przydatne są tu różnego rodzaju chodniki, dywany i maty. Zniszczoną podłogę można odnowić, nawet jeśli jest bardzo stara. Potrzebne są do tego specjalne urządzenia i preparaty przeznaczone do drewna.

Szlifowanie powierzchni

Najważniejszym urządzeniem do renowacji drewnianej podłogi jest szlifierka do parkietów i podłóg drewnianych, która szybko i sprawnie usunie resztki starego lakieru oraz wygładzi powierzchnię. Szlifowanie starych podłóg zaczynamy najczęściej od papieru 36, a następnie 60 i 80. Do wyczyszczenia i wygładzenia miejsc trudno dostępnych przydatna jest szlifierka krawędziowa. Dzięki tym dwóm maszynom przygotujemy całą powierzchnię podłogi do dalszych prac. Po odkurzeniu resztek pyłów będziemy musieli sprawdzić, czy w podłodze nie ma szczelin i szpar. Przydatnym środkiem na tym etapie prac jest preparat do wypełniania ubytków w  powierzchni parkietu. Do ostatniego szlifowania będzie nam potrzebny papier ścierny o gradacji 100 lub 120. Aby powierzchnia podłogi była idealnie gładka, musimy użyć polerki. Dzięki niej usuniemy nawet bardzo drobne rysy. Koniecznie pamiętajmy o wyposażeniu jej w odpowiednie materiały ścierne takie jak siatki ścierne 150-180  lub specjalne włókniny. Ważnym narzędziem przydatnym w czasie pracy będzie odkurzacz, najlepiej wyposażony w cienkie końcówki. Zbierzemy nim cały pył z drewna powstały w trakcie szlifowania, nawet pozostały w drobnych szczelinach, czy między podłogą a ścianą.

Przygotowanie do lakierowania

Do zabezpieczenia podłogi drewnianej potrzebne będą wałki i pędzle. Na kolejnych etapach prac będzie nam potrzebny lakier do drewnianych parkietów. W zależności od rodzaju lakieru oraz rodzaju szlifowania międzywarstwowego, możemy osiągać rozmaite efekty. Podłoga może być mniej lub bardziej błyszcząca, możemy nadać jej nieco inny od pierwotnego odcień, na przykład dopasowując go do nowych mebli. Dzięki temu drewniany parkiet zyskuje drugie życie, a my nadamy naszemu salonowi nowego stylu.