Czy można naprawić parkiet po zalaniu?

By 20 / 05 / 2021Blog
zalany parkiet

Drewno jako materiał wykończeniowy cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o aranżację podłogi. I choć panele podłogowe czy parkiety wyglądają pięknie, są solidne i idealnie wkomponowują się w większość wnętrz, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i specjalnego traktowania. Poważnym uszkodzeniom mogą ulec na skutek kontaktu z nadmiarem wody, w trakcie zalania, które może zdarzyć się w każdym domu. Jak poradzić sobie z zalanym parkietem? Co zrobić, by znów cieszyć się piękną podłogą?

Drewniane podłogi nie lubią wilgoci — skutki zalania parkietu

Zamoczone drewno często puchnie, ulega rozwarstwieniu, a poszczególne klepki parkietu mogą odskoczyć od podłogi, unieść się nad jej powierzchnię. Trzeba pamiętać o jeszcze jednym problemie, który może pojawić się na skutek zalania drewnianej podłogi — rozwoju pleśni i rozroście grzybów, co oczywiście wpływa niekorzystnie na stan zdrowia mieszkańców. Pierwszym krokiem powinno być zawsze osuszenie zamoczonej powierzchni, wywietrzenie pomieszczenia, zebranie wody z podłogi. Czasem wystarczy odkręcenie grzejników, czy otworzenie okien, warto jednak skorzystać z urządzenia, jakim jest profesjonalny osuszacz kondensacyjny. W celu przyspieszenia procesu schnięcia można wyjąć kilka desek. Do  naprawy uszkodzonej powierzchni można przystąpić, gdy poziom wilgotności spadnie do 9%, co można skontrolować przy pomocy higrometrów.

Jak naprawić parkiet?

Jeśli podłoga uległa odkształceniom należy przeprowadzić jej renowację. Na czym polega naprawa zalanego wodą parkietu? Pierwszym etapem jest usunięcie zniszczonych elementów parkietu — trzeba wymienić je na nowe, sprawdzając uprzednio, w jakim stanie jest podłoże pod deskami. Renowacja podłóg drewnianych to tzw. cyklinowanie, czyli zeszlifowanie całej powłoki wierzchniej, które ma na celu usunięcie warstwy lakieru oraz zniszczonego drewna. Kolejny krok to wypełnienie ubytków specjalnym wypełniaczem do szczelin i ponowne zeszlifowanie podłogi. Tak przygotowaną powierzchnię trzeba pokryć warstwą lakieru — zazwyczaj są to 2-3 warstwy. Zamiast lakieru można użyć oleju lub wosku. Podłoga jest gotowa do normalnego użytkowana po upływie doby.

Posiadacze podłóg parkietowych powinni pamiętać o stosowaniu specjalistycznych środków do pielęgnacji, które pomogą zadbać o ich piękny wygląd i zwiększą odporność na zniszczenia.