Podłogi drewniane

By 14 / 03 / 2014Aktualności
filizanka

Podłoga drewniana jest nieustannie pracującym elementem naszego wnętrza. Jej górna warstwa jest narażona na szkodliwe działanie różnych czynników: wino, kawa, oraz poddawana jest naciskom – ekstremalnym przypadkiem jest szpilka buta. Największym wrogiem podłogi jest wilgoć, oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak na przykład piasek, który może zarysować powierzchnię. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio ją eksploatować i chronić poprzez maty ochronne, filce pod meble i wycieraczki. Nie bez znaczenia jest twardość gatunku drewna oraz jego stopień reakcji w przypadku zwiększonej lub zmniejszonej wilgotności, ponieważ drewno jest materiałem higroskopijnym. W pomieszczeniach typu łazienka, łaźnia zalecamy położyć parkiet. Musimy pamiętać również o podłożu, na którym mocujemy podłogę. Musi być ono odpowiednio suche, mocne oraz równe. Jednak w praktyce bywa różnie i czasami niezbędna jest jego naprawa, aby podłoga posłużyła nam jak najdłużej.

Większość z nas za kryterium przyjmuje wygląd drewna. Pamiętajmy jednak o tym, że wytworzyły go siły natury i z reguły każdy jego kawałek jest niepowtarzalny. Układ słoi, sęki, kolorystyka – wszystko to składa się na rysunek drewna. Większość drewna egzotycznego, w odróżnieniu od krajowego, ma intensywne zabarwienie i bardziej zwarte włókna. Natomiast ostateczny kolor podłogi może różnić się od tego, jaki sobie założyliśmy lub widzimy na wzorniku. Odcień może zmienić się po położeniu lakieru lub oleju. Wybór lakieru czy oleju to już kwestia osobistych preferencji. Najważniejsze różnice są takie, że olej wnika w deskę i wygląda ona bardziej matowo, naturalnie. Lakier tworzy wierzchnią warstwę, która może być matowa, półmatowa lub połyskowa. Podłogę lakierowaną łatwiej posprzątać, natomiast w przypadku uszkodzenia poniesiemy większe koszty na jej odnowienie, bo konieczne będzie cyklinowanie całej powierzchni. W przypadku podłogi olejowanej, możliwe jest miejscowe naprawienie, bez cyklinowania całości. Wraz ze wzrostem gęstości drewna rośnie jego twardość. Jednak nawet najtwardsze będzie się kurczyć i rozszerzać pod wpływem wchłanianej wilgoci. Dlatego powinniśmy utrzymywać w domu możliwie jednolity poziom wilgotności powietrza, zarówno latem jak i zimą. Wtedy „praca” podłogi pozostanie niezauważona i nie doprowadzi do jej uszkodzenia. Optymalne warunki – również najbardziej komfortowe dla człowieka – zawierają się w przedziale 40-60% wilgotności względnej, przy temperaturze 20-26’C.

Podłoga z desek podniesie prestiż i elegancję naszego wnętrza. Wrażenie ciepła będzie wprost namacalne, ponieważ nie ma nic przyjemniejszego, niż stąpanie po takiej powierzchni, a wykończenie jej lakierem wodnym sprawi, że będzie jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika.