Nierówności na drewnianej podłodze – jak się ich pozbyć?

By 23 / 04 / 2024Blog
podłoga z jasnego drewna

Drewniane podłogi są cenione za naturalny wygląd, ciepło, trwałość i możliwość renowacji. Podczas użytkowania parkiet narażony jest na różne obciążenia mechaniczne, zmiany wilgotności, powstają szczeliny i nierówności. Rozwiązanie problemu jest możliwe, ale wymaga odpowiedniej wiedzy, techniki pracy i materiałów. Do niewielkich  szczelin w podłodze drewnianej, zaleca się użycie dobrej masy szpachlowej lub wypełniacza do szczelin w parkiecie.

Wypełnianie szczelin w podłodze drewnianej

Jeśli na podłodze pojawią się szczeliny, wypukłości, zarysowania, wgniecenia, powinniśmy zidentyfikować przyczynę powstania uszkodzeń. Szczeliny są spowodowane zbyt niską wilgotnością w pomieszczeniu, często jest to związane z okresem grzewczym. Wypukłości pojawiają się, kiedy parkiet jest narażony na większą wilgotność, dochodzi wtedy do odkształcania się parkietu. Zarysowania i wgniecenia  powstają przez przesuwanie, upadki różnego rodzaju przedmiotów i niewłaściwe użytkowanie podłogi drewnianej.

Szlifowanie podłogi

Szlifując, usuwamy stare powłoki lakieru, oleje, woski i wyrównujemy powierzchnię. Następnie wypełniamy właściwym wypełniaczem szczeliny w podłodze i szlifujemy. Podłogę należy zabezpieczyć lakierem, olejem lub woskiem. Podczas użytkowania należy pamiętać o utrzymaniu właściwej wilgotności w lokalu, zapobiegnie to powstaniu odkształceń podłogi. Dzięki odpowiedniej konserwacji podłoga będzie wyglądała lepiej i dłużej służyła.