Najczęstsze błędy popełniane przy lakierowaniu podłogi

By 10 / 06 / 2021Blog
lakierowanie parkietu

Drewniane parkiety w domach i mieszkaniach nie tracą na popularności. Sprawiają, że pomieszczenia wyglądają przytulnie, a mnogość odcieni drewna umożliwia dopasowanie koloru podłogi w zasadzie do każdego stylu wnętrza. Część osób decyduje się na ułożenie i polakierowanie drewnianej podłogi na własną rękę – niestety, nie każda z nich ma na ten temat fachową wiedzę. Zdarza się więc, że osiągają one efekt całkowicie odbiegający od zamierzonego. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy lakierowaniu? Jak im zapobiegać? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Dobór lakieru

Przy lakierowaniu podłogi kluczowy jest już sam wybór lakieru. Musi on być dobrany do gatunku drewna i zastosowany zgodnie z instrukcjami producenta. Producent na opakowaniu informuje, czy dany lakier może być zastosowany bezpośrednio na drewno,  czy też dopiero po użyciu konkretnego podkładu. Zignorowanie tych zaleceń może spowodować, że lakier nie zwiąże się z drewnem, lub – co gorsza – zabarwi się i na podłodze pozostaną nieestetyczne, ciemne plamy. Przy odnawianiu podłóg trzeba pamiętać o tym, że lakier wodorozcieńczalny można nakładać na starym lakierze rozpuszczalnikowym, lecz nie wolno robić tego odwrotnie. Powłoka bowiem może zacząć się marszczyć. Jeśli chodzi o lakiery dwuskładnikowe, instrukcja podpowie, w jakich proporcjach należy je wymieszać. Zrobienie tego niezgodnie z nią spowoduje, że powłoka stanie się krucha i mało odporna na uszkodzenia.

Temperatura podczas lakierowania

Podczas lakierowania nie powinno być ani za zimno, ani za gorąco. Optymalne temperatury mieszczą się pomiędzy 15-25 stopni Celsjusza. Należy uważać zwłaszcza przy lakierowaniu podłóg, mocno nasłonecznionych, np. przy oknie tarasowym na południowej stronie domu. Jeśli okno nie zostanie zasłonięte, powłoka zacznie się mocno nagrzewać. Pęcherzyki powietrza, które pojawiają się na lakierowanej powierzchni (naturalne zjawisko), nie zdążą wtedy zniknąć, zanim lakier wyschnie i na podłodze pozostaną nieestetyczne bąbelki. Dodatkowo lakier wyschnie, zanim zdąży się rozpłynąć, co również da brzydki efekt. Jeśli z kolei w pomieszczeniu będzie zbyt zimno, lakier będzie wysychał zbyt wolno i stanie się bardziej podatny na zabrudzenie i przebarwienia. Trzeba pamiętać o tym, że lakiery do podłogi są najczęściej wodorozcieńczalne i nałożenie zbyt grubej warstwy powoduje mocne zwilżenie drewna. Gdy zbyt długo schną, mogą prowadzić do odkształcenia się drewna, a nawet konieczności wymiany części desek na nowe.

Zanieczyszczenia w powłoce

Kolejnym błędem popełnianym przy lakierowaniu podłogi jest niedokładne jej oczyszczenie przed rozpoczęciem malowania. Powłoka nie będzie wyglądała dobrze, jeśli zostaną w niej utrwalone paprochy, piasek, czy kurz. Oprócz dokładnego oczyszczenia podłogi należy pamiętać też o dokładnym sprzątnięciu pyłu z parapetów, grzejników, drzwi i ościeżnic. Narzędzia – tym również trzeba przyjrzeć się krytycznym okiem. Stare wałki i pędzle należy dokładnie oczyścić. Nowe narzędzia z kolei często mają sporo wolnych włókien, których trzeba pozbyć się, przed rozpoczęciem lakierowania.