Kiedy trzeba poddać renowacji podłogę z drewna?

By 19 / 07 / 2022Blog
malowanie drewnianej podlogi

Podłogi z litego drewna – mozaiki, parkietu czy desek – a także te, na których użyto popularnej deski warstwowej, zapewniają atrakcyjny wygląd wnętrza i trwałość. Intensywnie eksploatowane, mogą jednak ulegać drobnym uszkodzeniom, których większe nagromadzenie sprawi, że ich walory estetyczne osłabną. W takiej sytuacji podłoga drewniana będzie wymagała gruntownego odświeżenia. Wykonanie prac tego typu będzie oznaczało konieczność użycia odpowiednich materiałów ściernych oraz starannie dobranego wypełniacza do szczelin w parkiecie, lakieru i specjalistycznego sprzętu. Przekonajmy się, jakie uszkodzenia wymagają regeneracji podłogi i sprawdźmy, jak przebiega ten proces.

Jakie uszkodzenia sprawiają, że warto odświeżyć podłogę z drewna?

Największymi zagrożeniami dla podłóg z drewna jest ścieranie się zewnętrznej warstwy lakieru występujące w miejscach, w których użytkownicy przechodzą najczęściej. Problemy sprawiają zarysowania oraz wgniecenia spowodowane upuszczeniem ciężkich przedmiotów. Na wygląd podłogi drewnianej niekorzystnie będą oddziaływać odspojenia lakieru oraz szczeliny pojawiające się między poszczególnymi elementami – zwłaszcza przy podłogach z desek lub klepek o większych rozmiarach. Interwencji będzie wymagało wypaczenie się fragmentów podłogi np. wskutek wcześniejszego wycieku wody z grzejnika. Przy dużych powierzchniach z czasem widoczne może też się stać matowienie błyszczącego lakieru w wyniku powstawania wielu drobnych zarysowań.

W jaki sposób regeneruje się podłogę drewnianą?

Sposobem na kompleksową regenerację podłogi z drewna jest jej ponowne cyklinowanie. W tym celu konieczne będzie usunięcie listew przypodłogowych oraz użycie szlifierki taśmowej lub tarczowej, którą przy zastosowaniu materiału ściernego o odpowiednim uziarnieniu usuwa się lakier oraz zbiera cieńszą lub grubszą warstwę drewna, w zależności od tego, jak głęboko sięgają uszkodzenia. Następnie przy użyciu pyłu złączonego z właściwym preparatem szpachluje się szpary i ubytki, po czym zabezpiecza powierzchnię. W tym celu stosuje się wybrany lakier, wosk lub olej.