Jakimi środkami konserwować podłogi drewniane?

By 17 / 10 / 2022Blog
kobieta czyszczaca drewniany parkiet

Ułożenie podłogi wykonanej z drewna – desek litych lub warstwowych albo parkietu – jest popularne ze względu na swoją wysoką estetykę, znakomite właściwości użytkowe oraz walory związane z tworzeniem przyjaznego mikroklimatu. By móc cieszyć się wykończoną w ten sposób posadzką trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewna i czyścić je oraz konserwować używając właściwie dobranej chemii do podłóg. Przekonajmy się, jakie preparaty będą sprawdzały się najlepiej.

Jak wybierać preparaty do pielęgnacji podłogi drewnianej?

Najważniejszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając środek do czyszczenia i konserwacji podłogi wykonanej z drewna będzie sposób, w jaki została ona wykończona. W grę wchodzi rozróżnienie między drewnem lakierowanym oraz olejowanym lub woskowanym. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie specjalistycznych preparatów zawierających składniki, które nie tylko nie uszkodzą powłoki zabezpieczającej, ale poprawią jej wygląd i wzmocnią jej działanie. Do czyszczenia podłóg najlepiej wykorzystywać specjalne płynne mydła do podłóg drewnianych, które rozcieńcza się w wodzie. Jeżeli zanieczyszczenia są większe, dobrym pomysłem okaże się użycie dedykowanego do drewna olejowanego lub lakierowanego zmywacza. Po czyszczeniu należy raz na jakiś czas zaaplikować na powierzchnię podłogi odpowiedni środek zabezpieczający.

Co daje korzystanie ze specjalistycznych preparatów do konserwacji podłóg?

Środki przeznaczone do konserwacji podłóg drewnianych dopasowane do sposobu ich wykończenia zapewniają najlepszą ochroną powierzchni. W przeciwieństwie do popularnych płynów myjących nie powodują odbarwień ani zmiany połysku. Ograniczają również wchłanianie zabrudzeń oraz nie zwiększają nadmiernie wilgotności drewna. Są też bardzo wydajne.