Jakie barwniki mogą podkreślić wzór drewna?

By 18 / 09 / 2023Blog
malowanie drewna

Drewno jest jednym z najbardziej estetycznych materiałów, który powszechnie wykorzystuje się do produkcji mebli czy podłóg. Charakteryzuje się sporą trwałością, łatwą obróbką, uniwersalnością oraz niezwykle pięknym wyglądem. Jako że każdy fragment drewna jest niepowtarzalny, każdy wyprodukowany z niego element jest wyjątkowy. Niezmiennie od wielu lat ogromną popularnością cieszą się podłogi drewniane. Naturalne usłojenie jest samo w sobie świetną dekoracją, a materiał ten nadaje wnętrzu przytulności.

Jak podkreślić naturalne usłojenie drewna?

Do podkreślania usłojenia drewna, a także nadawania mu różnorodnych barw wykorzystuje się specjalną chemię do podłóg. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne rodzaje lakierów do podłóg oraz olejów, które umożliwiają podkreślenie naturalnego wzoru drewna. W przypadku braku pewności, który z dostępnych środków umożliwi uzyskanie na drewnianej podłodze konkretnego efektu, warto skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie.

Lakiery oraz oleje do podłóg drewnianych nie tylko świetnie podkreślają naturalne usłojenie drewna i niepowtarzalny charakter jego powierzchni, ale również zabezpieczają podłoże przez uszkodzeniami mechanicznymi i wnikającymi zabrudzeniami. Lakier dodatkowo stanowi świetną barierę ochronną przed wilgocią.

Jak przeprowadza się olejowanie drewna?

Obecnie dostępne są różne rodzaje lakierów, dzięki czemu można uzyskać zarówno naturalny, ciepły efekt drewna, jak również nieco bardziej niecodzienne kolory. Nie inaczej jest w przypadku olejów, które w zależności od rodzaju dają całkowicie inny efekt wizualny. Przed olejowaniem podłoże należy dobrze oczyścić, zwłaszcza jeżeli podłoga była już wcześniej olejowana. Następnie można przejść do nałożenia oleju za pomocą pędzla wzdłuż usłojenia. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można nałożyć kolejną.