Jak zaimpregnować podłogę drewnianą?

By 30 / 06 / 2022Blog
stopy dziecka na drewnianej podlodze

Wybór podłogi z naturalnego drewna to gwarancja uzyskania znakomitego efektu wizualnego, a także powierzchni o dużej trwałości i jednocześnie bardzo funkcjonalnej ze względu na łatwość jej konserwacji. Drewno pozwala również na wyciszenie pomieszczenia, ogranicza jego wychładzanie, a także sprawia, że łatwiej będzie utrzymywać optymalną wilgotność powietrza. Montaż surowych desek, parkietu lub mozaiki wiąże się jednak z koniecznością zastosowania wysokiej jakości chemii do podłóg. Przekonajmy się, jak można wykończyć podłogę drewnianą i sprawdźmy, co oferują poszczególne systemy.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Tradycyjną metodą zabezpieczania podłóg drewnianych jest ich polakierowanie. System ten pozwala na uzyskanie dobrej ochrony podłogi oraz zminimalizowanie skutków uszkodzeń mechanicznych – zarysowań, uderzeń czy wytarcia powierzchni w najintensywniej eksploatowanych miejscach. W zależności od preferencji można zdecydować się na lakier w połysku, półmacie albo macie. Lakierowanie oznacza wysoką trwałość podłogi, która może być użytkowana przez kilka lat bez konieczności przeprowadzania renowacji. Warunkiem utrzymania podłogi w dobrym stanie jest jednak jej regularne czyszczenie oraz odpowiednia pielęgnacja  – w większości przypadków wystarczające będzie jej odkurzenie oraz umycie wilgotnym mopem z użyciem środka przeznaczonego do pielęgnacji podłóg lakierowanych.

Woskowanie lub olejowanie podłogi drewnianej

Woskowanie oraz olejowanie podłóg drewnianych wiąże się ze stosowaniem środków, które wnikają w strukturę materiału, a jednocześnie nie zmieniają jego powierzchni. Drewno zachowa więc swoją fakturę i będzie przyjemne oraz ciepłe w dotyku. W powszechnej opinii podłogi, które wykończono przy użyciu wosku, oleju albo olejowosku wyglądają bardziej naturalnie. Podłogi tak zabezpieczane są nieco mniej odporne niż lakierowane, lecz ich renowacja jest prosta i może być prowadzona jedynie punktowo. Większa będzie ich podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Olej i wosk nie zapewniają też całkowicie szczelnej bariery przed zabrudzeniami, dlatego też powierzchnie w ten sposób wykończone muszą być regularnie impregnowane przy użyciu odpowiednich środków.