Jak wyremontować podłogę ze starych desek?

By 25 / 05 / 2022Blog
szlifowanie podlogi

Podłogi z litego drewna cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swój atrakcyjny wygląd oraz niezwykłą trwałość, przejawiającą się w wieloletniej eksploatacji. Do zalet podłóg z drewna należy wygłuszanie pomieszczenia oraz izolacyjność cieplna. Szczególnie ważna okazuje się możliwość przeprowadzenia renowacji, która przywróci materiałowi dawną świetność, a także pozwoli na zmianę wybarwienia lub sposobu wykończenia. Kompleksowe odnowienie podłogi wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Jednymi z urządzeń, bez których trudno byłoby się obejść, są szlifierki do parkietu Lagler, Numatic, bądź Repex. Przekonajmy się, jak powinien przebiegać remont podłogi z desek.

Jak poddać podłogę renowacji?

Dla odświeżenia starej podłogi konieczne będzie usunięcia znajdujących się na niej uszkodzeń, a także pozbycie się starych powłok zabezpieczających. Do przeprowadzenia tej operacji niezbędne będzie demontaż listew przyściennych, które po wyszlifowaniu i ponownym zabezpieczeniu będą mogły być założone jeszcze raz. Pierwszym etapem będzie cyklinowanie przy użyciu specjalnej maszyny – szlifierki do parkietów, która zdziera warstwę drewna dzięki zamontowanemu pasowi bezkońcowemu napiętemu na obracających się rolkach. Obsługując urządzenie, należy postępować tak, jak przy układaniu podłogi drewnianej – oczyszczać deski kilkukrotnie, zmieniając gradację papieru od najmniejszej, czyli posiadającej największe ziarna do najwyższej, a więc takiej z najmniejszymi ziarnami nasypu. Przy kolejnych przejściach zmienia się też kąt, pod jakim jest oczyszczane drewno, co daje możliwość uzyskania gładkiej powierzchni. Przed ostatecznym wygładzeniem konieczne będzie zaszpachlowanie szpar.

Jak wykończyć podłogę?

Podłoga z desek może zostać pokryta lakierem bezbarwnym, który pozwoli na wydobycie naturalnego wybarwienie drewna. Można też zdecydować się na preparat zmieniający barwę w wybranym stopniu, a nawet na użycie farby kryjącej. Lakiery różnią się od siebie stopniem połysku – podłoga może się stać matowa, półmatowa, półbłyszcząca, lub błyszcząca. Alternatywą będzie olejowanie podłogi, a także wykończenie jej woskiem.