Jak prawidłowo lakierować podłogi?

By 24 / 03 / 2023Blog
lakierowanie

Sposób wykończenia podłogi ma ogromny wpływ zarówno na wygląd całego pomieszczenia, jak również na to, jak uciążliwe będzie utrzymanie go w czystości. Od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszą się  parkiety i podłogi lakierowane. Jest to spowodowane przede wszystkim świetnym wyglądem tego rodzaju podłóg, które nadają wnętrzu bardzo przytulnego klimatu. Dzięki możliwości wykorzystania różnych gatunków drewna, a także odmiennych środków wykańczających, efekt zawsze będzie odpowiadał wymaganiom domowników.

W jaki sposób należy pokrywać podłogi lakierem?

Warto pamiętać, że aby osiągnąć zamierzony efekt, należy postępować zgodnie z instrukcją. Lakierowanie parkietu najlepiej powierzyć specjalistom, mającym doświadczenie i wiedzę na temat tego procesu. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że specjaliści zazwyczaj pracują na profesjonalnych środkach wykończeniowych, narzędziach i lakierach podkładowych do parkietu, dzięki czemu efekt jest trwały i zachwycający.

W przypadku starych podłóg pierwszym krokiem jest zeszlifowanie starej warstwy wierzchniej. Jeżeli podłoga ma być lakierowana po raz pierwszy, to należy zadbać o to, aby była sucha, zeszlifowana i oczyszczona. W zależności od wybranego produktu lakierowanie może wyglądać nieco inaczej. W przypadku lakierowania dwuetapowego najpierw stosuje się lakier podkładowy do drewna, który zabezpiecza przed utratą koloru oraz zwiększa przyczepność. Drugim etapem jest zastosowanie lakieru nawierzchniowego.

Jak wygląda malowanie podłogi lakierem?

Pokrywając podłogę lakierem, należy pamiętać o tym, aby nanosić go
metodą „na krzyż” – najpierw w poprzek podłogi, a następnie równolegle z deskami.   Do tego celu wykorzystuje się różne rodzaje sprzętu – przede wszystkim wałki, pędzle oraz szpachle. Po nałożeniu pierwszej warstwy konieczne jest odczekanie pewnego czasu. Długość schnięcia jest zależna od rodzaju lakieru, grubości warstwy, a także temperatury i wilgotności na budowie. W zależności od ilości nakładanego produktu oraz powierzchni konieczne może być pokrycie podłogi kilkoma warstwami lakieru.