Jak prawidłowo dbać o drewniany taras?

By 03 / 08 / 2021Blog
deski tarasowe

Drewniane tarasy mają swój urok. Przyjemnie jest wyjść latem bosą stopą na ciepłe deski i napić się porannej kawy, podziwiając zieleń ogrodu. Drewno, zwłaszcza to, wystawione na działanie zmiennych warunków pogodowych, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, by deski tarasowe wyglądały pięknie przez wiele lat? Jak walczyć z ich szarzeniem? O czym warto pamiętać na co dzień? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Drewno lubi porządek

Wielu właścicieli drewnianych tarasów powtarza, że kluczem do utrzymania tarasu w dobrym stanie, jest jego codzienne sprzątanie. Ogranicza się ono zazwyczaj do zmiecenia szczotką o sztywnym włosiu zanieczyszczeń z desek. W ciągu dnia osiada na nich kurz, piasek, suche liście, ptasie pióra itp. W zimie z kolei na deskach zalega śnieg, który przez wiele dni nie topnieje. Codzienne zamiecenie tarasu jest podstawą jego pielęgnacji.

Taras warto przynajmniej dwa razy do roku umyć przeznaczonym do tego środkiem, dokładnie szorując deski szczotką ze sztywnym włosiem. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku desek ryflowanych. Podczas zwykłego zamiatania nie zawsze udaje się usunąć zabrudzenia frezów.

Odszarzanie desek

Drewno, które poddawane jest działaniu brudu i wilgoci, z biegiem lat zaczyna pokrywać się patyną, czyli po prostu szarzeć. Na szczęście można z tym zjawiskiem walczyć, używając specjalistycznych środków do odszarzania desek tarasowych.

Nie zapominaj o olejowaniu

Deskom tarasowym zagraża nie tylko wilgoć, ale też promieniowanie UV, szkodniki, a także grzyby i pleśnie. Dlatego drewno powinno się regularnie olejować. Olej do tarasu zabezpiecza go przed wspomnianymi czynnikami, ale też chroni przed szarzeniem. Taras należy olejować trzy razy do roku: na wiosnę, latem i późną jesienią.

Olejowanie może też nadać tarasowi nowy wygląd. Dostępne bowiem są oleje bezbarwne, które podkreślają naturalne usłojenie i kolor drewna, ale też kolorowe. W przypadku desek ryflowanych należy pamiętać o tym, by malować je wzdłuż wgłębień. Warto też dopasować pielęgnacje do drewna, z jakiego wykonany został taras. Deski z drzew egzotycznych często wymagają innego traktowania, niż nasze rodzime drewno.