Ułożenie podłogi drewnianej w postaci mozaiki, parkietu albo desek pozwala na uzyskanie przyjaznego dla użytkownika i efektownie prezentującego się wnętrza, które pozostanie ciepłe oraz znakomicie wygłuszone. Materiał ten wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia, w przeciwnym razie może szybko utracić swoje właściwości. Wśród preparatów, z jakich można w tym celu skorzystać, dużą popularnością cieszą się oleje do podłóg. Przekonajmy się, co można zyskać za ich sprawą oraz zobaczmy, co ma znaczenie przy ich wyborze.

Co trzeba wiedzieć o stosowaniu olejów do podłóg?

Zastosowanie oleju do podłóg pozwala na zachowanie naturalnej faktury materiału, ponieważ preparat tego rodzaju nie tworzy na powierzchni cienkiej warstwy zakrywającej drewno, jak ma to miejsce w przypadku lakierów czy w nieco mniejszym stopniu wosków. Nanoszony olej będzie jednak wnikał w strukturę drewna, sprawiając, że stanie się ono mało podatne na działanie wody, a jednocześnie poradzi sobie z oddawaniem wilgoci, a także nie będzie łatwo wchłaniało zanieczyszczeń. Olejowanie to doskonały sposób na wyeksponowanie usłojenia i podkreślenie efektownego wyglądu drewna.

Co jest ważne przy wyborze oleju do drewna?

Dobierając olej, trzeba zdecydować się na efekt wizualny, jaki chcemy przez jego użycie osiągnąć. W grę może wchodzić zarówno koloryzacja przez rozjaśnienie, jak i przyciemnienie naturalnego wybarwienia, a także jego zintensyfikowanie, a ponadto użycie oleju bezbarwnego. Trzeba też pamiętać, że oleje do drewna powstają na bazie różnych składników, a często są ich mieszanką. Chodzi tu m.in. o oleje słonecznikowe, lniane i bardzo poszukiwane oleje tungowe pozyskiwane z drzewa orzechowego. Przy wyborze konkretnego produktu należy też upewnić się, że jest on przeznaczony do rodzimego drewna iglastego, liściastego albo drewna egzotycznego. Na rynku są dostępne oleje twardniejące, które dają lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oleje nietwardniejące, gdzie główny akcent jest położony na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu.