Czym myć efektywnie drewnianą podłogę?

By 28 / 09 / 2023Blog
mycie drewnianej podlogi

Utrzymanie atrakcyjnego wyglądu podłogi i uchronienie jej przed uszkodzeniem wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz starannego czyszczenia. Najlepsze rezultaty można jednak osiągnąć tylko wówczas, gdy skorzystamy z właściwie dobranej chemii do podłóg. Przekonajmy się, dlaczego ma to tak duże znaczenie i zobaczmy, jakie środki będą się sprawdzały w przypadku różnych produktów: od deski po panele.

Dlaczego dobór odpowiedniego preparatu ma znaczenie?

Materiały stosowane do wykończania podłóg mają zróżnicowaną charakterystykę nie tylko, jeżeli chodzi o wygląd i parametry użytkowe, ale również fakturę i podatność na wchłanianie zabrudzeń. Z uwagi na swoją odmienną charakterystykę muszą być czyszczone przy wykorzystaniu innych preparatów, w przeciwnym razie efekty mogą być dalekie od oczekiwanych, a w niektórych przypadkach może nawet dojść do odbarwienia lub nadmiernego zawilgocenia materiału. Producenci powszechnie dostępnych środków chemicznych oferują duży wybór rozmaitych detergentów, jednak lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze specjalistycznych preparatów polecanych przez ekspertów zajmujących się podłogami drewnianymi.

Co wybrać do czyszczenia podłogi drewnianej?

Podstawowym kryterium wyboru środka do czyszczenia i pielęgnacji podłogi, będzie rodzaj użytego materiału. W przypadku podłogi drewnianej dobór preparatu zależy od wykończenia podłogi: inne metody czyszczenia i środki zastosujemy w przypadku podłogi drewnianej lakierowanej, inne z kolei sprawdzą się w przypadku powierzchni drewnianej olejowanej.
Powierzchnie wykończone olejem zmywamy wodą z dodatkiem mydła do podłóg olejowanych. Regeneracja tej podłogi polega na dołożeniu na czystą powierzchnię warstwy oleju regeneracyjnego. Podłoga lakierowana powinna być odkurzana (zamiatana) i przemywana emulsjami, które zabezpieczają lakier przed zarysowaniami. Częstotliwość pielęgnacji i regeneracji należy dopasować do stopnia obciążenia podłóg.