Ze względu na swój ponadczasowy wygląd drewno jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do pokrywania podłóg. Odpowiednio zabezpieczone podłogi czy parkiety drewniane mogą zachwycać wyglądem przez naprawdę długi czas. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczenia drewnianych powierzchni jest lakierowanie.
Jak przygotować podłoże do lakierowania?
Lakierowanie pozwala uzyskanie wytrzymałej oraz estetycznej powłoki ochronnej, zabezpieczającej drewno przed działaniem wilgoci, promieni UV czy trwałymi zabrudzeniami. W teorii proces ten nie jest szczególnie złożony, jednak nieodpowiednie przygotowanie podłoża lub dobranie złego produktu może sprawić, że uzyskany efekt nie będzie zadowalający. Z tego też powodu tego rodzaju prace należy zlecać specjalistom.
Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Deski powinny być wolne od wszelkiego rodzaju zabrudzeń, kurzu, farby, wosku czy tłuszczu. Zanieczyszczenia należy usunąć za pomocą szmatki lub szczotki, natomiast zatłuszczenia lub plamy żywicy zmyć za pomocą specjalnych rozpuszczalników. Następnie drewno należy osuszyć.
Jak wygląda dalsze przygotowanie do lakierowania?
Kolejnym krokiem jest szlifowanie, mające na celu wyrównanie i wygładzenie powierzchni. Specjaliści do tego zadania wykorzystują szlifierki do parkietu. Najczęściej wykonuje się je etapami, stosując papier ścierny o coraz mniejszej gradacji. Po szlifowaniu przy tradycyjnym parkiecie następuje szpachlowanie parkietu. Polega to na zmieszaniu pyłu drzewnego ze specjalnym płynem do fugowania i rozprowadzeniu po podłodze w taki sposób, aby na parkiecie nie było widocznych szczelin. Ten krok powinien zostać wykonany bardzo dokładnie, dzięki czemu parkiet będzie estetyczny i trwały. Po całkowitym przeschnięciu podłoża można przejść do kolejnych etapów, czyli ostatniego szlifowania powierzchni, a następnie jej lakierowania.