Właściwości drewna zależą od jego wilgotności. Inny jej poziom będzie pożądany, gdy drewno chcemy spalić w kominku, a inny, kiedy posłużyć ma nam ono jako budulec. I tak, podłogi drewniane powinny mieć wilgotność w przedziale 7-11 procent, a elementy z drewna litego od 5 do 9 procent. Stan ten uzyskuje się poprzez suszenie w komorach suszarniczych o regulowanej temperaturze i wymuszonym obiegu powietrza w zaprogramowanym procesie.
Dlaczego właśnie taka wilgotność podłogi drewnianej jest wymagana? Drewno jest materiałem higroskopijnym i stosunkowo szybko reaguje na zmiany wilgoci w otoczeniu. Przesuszone poniżej 7 procent będzie silnie wchłaniało wilgoć z powietrza (szczególnie latem) i zwiększało swoje wymiary. A przy wilgotności powyżej 11 procent odda wilgoć (zwłaszcza zimą, kiedy w pomieszczeniach jest bardzo sucho) i pojawią się szczeliny. Oczywiście nawet prawidłowo przygotowane drewno może reagować na zmiany wilgotności, ponieważ jest to materiał „żywy”. W każdym razie, przed montażem wykonawca powinien zmierzyć wilgotność losowo wybranych elementów podłogi.
Metoda suszarkowo-wagowa
Polega ona na pobraniu próbki drewna o wymiarach 2x2x2 cm w odległości około 20 cm od czoła deski, a następnie zważeniu jej. Kolejny krok to umieszczenie próbki w suszarce elektrycznej i suszenie w temperaturze 100 stopni do momentu, w którym próbka osiągnie stały ciężar. Porównanie wagi drewnianej próbki przed i po suszeniu pozwala na obliczenie poziomu wilgotności deski. Jest to jednak metoda praktycznie do wykorzystania jedynie w warunkach laboratoryjnych.
Metoda elektrometryczna
Producenci drewna i wykonawcy drewnianych konstrukcji opierają się na prostszej i szybszej metodzie elektrometrycznej. Polega ona na pomiarze wielkości oporu elektrycznego przy przepływie prądu po wbiciu dwóch stalowych igieł w drewno, ustawieniu miernika dla danego gatunku drewna i odczytaniu wartości. Im większa wilgotność, tym mniejszy jest opór.
Jak łatwo zauważyć, ten sposób pomiaru jest znacznie wygodniejszy. Wystarczy tylko dysponować odpowiednim miernikiem wilgotności drewna. Podczas wyboru miernika należy kierować się przede wszystkim zakresem pomiarowym urządzenia, rodzajem wskaźnika oraz dokładnością wykonywanego pomiaru. Jednym z liderów na rynku produkującym tego typu urządzenia pomiarowe jest niemiecka firma GANN. Mierniki wilgotności GANN znajdą Państwo w naszej ofercie. Może z nich korzystać każdy. Urządzenia te są niewielkie, solidne i łatwe w obsłudze.