Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie doceniłaby piękna misternie ułożonego, zadbanego, drewnianego parkietu. Z biegiem lat drewniana podłoga może stracić swój pierwotny urok, zwłaszcza jeśli jej właściciel nie pamięta o jej regularnej konserwacji. Drewno jest materiałem naturalnym, podatnym na zmiany temperatur i wilgotności powietrza. W zimie, w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest bardzo suche, elementy parkietu mogą kurczyć się, a pomiędzy nimi powstają nieestetyczne szpary. Nie oznacza to jednak, że nie można przywrócić mu dawnej świetności. W dzisiejszym wpisie opowiemy, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje wypełniaczy do parkietu
Typów wypełniaczy do parkietów jest wiele, chociaż wszystkie mają to samo zadanie – uzupełnić ubytki w podłodze. Osoby, chcące naprawić starą, drewnianą podłogę, mają do wyboru różnego rodzaju szpachlówki, kity, spoiwa i masy fugowe do parkietów. Poszczególne wypełniacze do parkietu różnią się od siebie twardością i elastycznością, a także sposobem aplikacji. Przyjmuje się, że do wypełniania szpar lepiej sprawdzają się produkty elastyczniejsze, które „pracują” wraz z drewnem. Z kolei do wypełniania np. sporych dziur po sękach lepiej sprawdzają się produkty twarde. Profesjonaliści jako wypełniaczy używają specjalnych mas, które uzupełnia się mączką drzewną powstałą po szlifowaniu parkietu. Wypełniacze dostępne są w różnych kolorach pasujących do najpopularniejszych gatunków drewna.
Jak używać wypełniacza?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – to zależy od rodzaju wypełniacza i jego opakowania. Produkty dla amatorów sprzedawane są zazwyczaj w niedużych opakowaniach, często wyposażonych w aplikatory, dzięki czemu są od razu gotowe do użycia. Szpachle i masy najwygodniej nakłada się specjalną szpachelką – te zazwyczaj sprzedawane są w większych opakowaniach, chętnie korzystają z nich parkieciarze. Do wypełniania większych szczelin można też użyć produktu, który wyciska się w nie za pomocą pistoletu. Profesjonaliści korzystający z mieszanki wypełniacza i mączki drzewnej, często nakładają ją na całą powierzchnię parkietu.
Po wyschnięciu i stwardnieniu wypełniacze można obrabiać tak, jak resztę podłogi. Parkiet bez problemu można poddać szlifowaniu, lakierowaniu, czy malowaniu. Większość z nich wysycha stosunkowo szybko. Dalsze prace można przeprowadzać już następnego dnia po naprawie podłogi.