Podłoga drewniana zapewnia wspaniały wygląd wnętrza, a jednocześnie sprawia, że jest ono przyjazne dla użytkowników, cieplejsze i lepiej wygłuszone niż przy zastosowaniu innych dostępnych na rynku materiałów. Ze względu na własności drewna niezbędne okaże się jednak właściwe zabezpieczenie powierzchni przed przyspieszonym ścieraniem się, wchłanianiem zanieczyszczeń oraz kontaktem z wodą i wilgocią, co może doprowadzić do zmiany rozmiarów, a często także deformacji bądź pękania poszczególnych elementów. W tym celu sięga się po różne typy preparatów. Mogą to być wnikające w strukturę oleje, penetrujące, a jednocześnie tworzące warstwę ochronną olejowoski albo lakiery. W tym ostatnim przypadku w grę wchodzi zastosowanie rozmaitych rozwiązań. Z reguły oznacza to użycie lakieru podkładowego do parkietu oraz lakieru nawierzchniowego. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co trzeba wiedzieć o lakierowaniu podłóg?
Przy lakierowaniu podłóg drewnianych sięga się zwykle po lakiery podkładowe, a następnie po lakiery nawierzchniowe. Warstwa podkładowa ma za zadanie zwiększyć siłę adhezji tj. przylegania warstwy zabezpieczającej do powierzchni podłoża. Lakiery tego typu służą też do wpływania na wybarwienie materiału, a więc m.in. jego rozjaśnienia, wydobycia kontrastu, przyciemnienia bądź koloryzowania. Podkład będzie także poprawiał krycie oraz redukował liczbę warstw lakieru nawierzchniowego. Preparaty takie są z kolei tworzone w celu uzyskania powłoki ochronnej, która będzie barierą dla wody i zanieczyszczeń, a jednocześnie zmniejszy ryzyko ścierania się podłogi, powstawania zarysowań i odkształceń. Lakier nawierzchniowy jest też używany do zwiększania intensywności barw.
Jakich rodzajów lakierów używa się do podłóg drewnianych?
Lakiery do podłóg drewnianych mogą być oferowane w różnych wersjach. Podstawowe rozróżnienie obejmuje lakiery jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe, a więc takie, które zawierają utwardzacz. Rozmaite są też używane w nich spoiwa. W grę wchodzą tu m.in. lakiery poliuretanowe, uretanowo-alkalidowe czy akrylowe. Istotnymi różnicami będzie też użyty nośnik, jakim może być woda albo rozpuszczalnik.