Podłogi drewniane mają wielu zwolenników ze względu na atrakcyjny wygląd, na który składa się zarówno niepowtarzalny rysunek słoi, jak i charakterystyczne wybarwienie, a także wspaniałe walory użytkowe. Parkiety, mozaiki, lite deski podłogowe czy popularna deska warstwowa są ciepłe, wygłuszają pomieszczenia i są w pełni naturalne. Co istotne, podłogi tego rodzaju można łatwo poddać renowacji, która usunie uszkodzenia i przywróci im dawny blask. W razie zmiany wystroju drewno można też wykończyć w zupełnie inny sposób, używając szlifierki do parkietu Lägler, Numatic, Repex albo innego renomowanego producenta. Przekonajmy się, jak wygląda ten proces.
Co będzie potrzebne do zmiany sposobu wykończenia podłogi?
Zmiana koloru podłogi wiąże się z wykonaniem nowego wykończenia, proces ten musi być poprzedzony usunięciem wcześniej użytych powłok i preparatów. Konieczne okaże się więc przeprowadzenie cyklinowania, którego zakres zależy od tego, jakich środków użyto wcześniej, ponieważ różne ich rodzaje wnikają w strukturę drewna na rozmaitą głębokość. W sytuacji, gdy ilość materiału, który musi być usunięty, będzie znaczna – szlifowanie trzeba wykonać nawet trzykrotnie. W pierwszym podejściu użyte zostaną materiały ścierne o największej gradacji, a ich zadaniem będzie zdarcie grubszej warstwy drewna. Kolejnym etapem będzie szlifowanie ścierniwem o średnim uziarnieniu, które wygładzi nierówności pozostałe po fazie pierwszej i pozwoli na uzyskanie jednolitej płaszczyzny. Ostatnie szlifowanie będzie wygładzeniem powierzchni, przy którym zostaną użyte najdrobniejsze papiery ścierne.
W jaki sposób można ponownie wykończyć podłogę drewnianą?
Podłoga drewniana może być wykończona na kilka sposobów. Najpopularniejsze jest użycie lakieru bezbarwnego, który podkreśli naturalną barwę drewna, oddziałując na nią w niewielkim stopniu. Lakiery różnią się od siebie uzyskanym połyskiem – od bardzo wysokiego po matowy. Dla chcących uzyskać kolor i nadać desce odpowiedni ton, który nawiązywał będzie do aranżacji pomieszczenia, możliwe jest użycie lakieru z kolorantem. Bielona dla stylu skandynawskiego lub ciemniejsza do gabinetu. Kolejną opcją jest olejowanie podłogi, co przede wszystkim podkreśla jej fakturę i zapewnia naturalny wygląd. Również przy olejowaniu podłóg nadanie im koloru nie stanowi żadnego problemu, wystarczy jedynie wybrać żądaną barwę z proponowanych przez producenta gotowych kolorów. Zawsze warto wykonać próbkę kolorystyczną na docelowym gatunku drewna, tak aby upewnić się, w jakim stopniu drewno przyjmie dany kolor. Popularne jest także wykańczanie podłogi olejowoskiem, który zamyka nam powierzchnie deski bez potrzeby dokładania kolejnych warstw oleju.