Lite drewno to materiał, który jest wysoko ceniony z uwagi na swoje właściwości użytkowe oraz niezwykle atrakcyjny wygląd. Dla użytkowników najważniejsza okazuje się doskonała wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, w tym odkształcenia lub ścieranie, jak też łatwość obróbki umożliwiająca uzyskiwanie rozmaitych kształtów i wykończeń, a także walory estetyczne związane z wybarwieniem, rozkładem słoi i obecnością sęków mających charakter dekoracyjny i urozmaicających całość.
Warto jednak pamiętać, że powierzchnia drewna może być podatna na zabrudzenia oraz działanie wody powodującej często duże deformacje. Sposobem na uniknięcie takich zagrożeń jest zastosowanie odpowiedniego lakieru lub oleju koloryzującego do drewna. Przekonajmy się, dlaczego to tak ważne.
Dlaczego drewno jest podatne na działanie wody?
Drewno to materiał naturalny składający się z włókien zbudowanych z różnych substancji. Jedną z nich jest tworząca znaczną część masy drewna celuloza. Jej cechą charakterystyczną jest tendencja do wchłaniania wody i powodowanego tym pęcznienia. W skali makro przekłada się to na zmianę wymiarów i deformację elementu. W zależności od sytuacji może też być przyczyną powstawania pęknięć. Sposobem na przeciwdziałanie temu zjawisku będzie zastosowanie preparatu, który stworzy barierę dla wnikania wody. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się olej nanoszony na poszczególne fragmenty lub specjalny lakier.
Czy blaty kuchenne wymagają zabezpieczenia?
Drewniane blaty kuchenne to rozwiązanie doskonale pasujące do wielu wnętrz, od aranżacji klasycznych po niezwykle nowoczesne, gdzie materiał ten staje się głównym elementem dekoracyjnym. Ponieważ proces przygotowywania posiłków i korzystania z różnego rodzaju urządzeń ustawianych na powierzchni blatu często oznacza używanie wody i innych cieczy, które mogą trwale zabrudzić i zabarwić drewno, niezbędne okazuje się jego właściwe zabezpieczenie przez olejowanie, woskowanie, lakierowanie bądź malowanie. Warto jednak pamiętać, że wpływa to też korzystnie na wygląd materiału.