Układanie drewnianej podłogi wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego rodzaju materiału czy gatunku drewna, ale również wcześniejszego właściwego przygotowania podłoża. Będzie to szczególnie istotne podczas remontu, gdy nierzadko zachodzi potrzeba pozbycia się starego kleju, którym był mocowany parkiet. Okaże się to ważne zwłaszcza wtedy, jeżeli wykorzystanym środkiem był subit. Sposobem na szybkie i efektywne przeprowadzenie całego procesu jest użycie sprawdzonego sprzętu – najlepszym wyborem będą tu maszyny Lagler, Repex bądź Numatic. Przekonajmy się, co sprawia, że należy pozbyć się subitu i zobaczmy, jak można to zrobić.
Czym jest subit i dlaczego trzeba się go pozbyć?
Subit, czyli lepik asfaltowy to rodzaj kleju używanego w latach 80. i 90. do klejenia parkietów. Wcześniej w tym samym celu używano produktów zawierających smołę. Stosowanie subitu wiązało się z utrzymywaniem się po ułożeniu podłogi przez dłuższy czas specyficznego nieprzyjemnego zapachu, a w czasie późniejszego użytkowania pomieszczeń znajdujące się w lepiku produkty pochodzące z przeróbki węgla w tym m.in. niebezpieczny benzopiren negatywnie wpływały na zdrowie mieszkańców, mogąc przyczyniać się do chorób układu oddechowego, a także zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, podczas remontów mieszkań i domów, w których stosowano te substancje, zaleca się ich całkowite usunięcie. Materiały tego rodzaju przypominają szaro lub czarnobrunatną masę.
Szlifierki jednotarczowe w usuwaniu subitu
Pozbycie się subitu jest możliwe zarówno przy wykorzystaniu metod chemicznych, jak i mechanicznych. To drugie rozwiązanie jest jednak lepsze, ze względu na to, że resztki rozpuszczonej substancji nie będą wnikać w jastrych. Do wykonania prac niezbędna będzie szlifierka jednotarczowa wyposażona w tarcze, które zedrą warstwę subitu, a następnie pozwolą na wyrównanie podłogi i jej wygładzenie. Przy pracy z subitem trzeba pamiętać o tym, by korzystać z worków filtracyjnych zatrzymujących powstające przy szlifowaniu drobiny oraz o stosowaniu zabezpieczających masek przeciwpyłowych, a także gogli ochronnych.