Zdecydowana większość z nas uwielbia naturalne materiały, w tym przede wszystkim drewno. Często hobbystycznie chcemy odświeżyć starą komodę, stół, a nawet cały parkiet w domu, gdyż szkoda nam pozbywać się pięknie wykonanego mebla, czy podłogi. Na szczęście obecnie renowacja drewnianych elementów jest stosunkowo łatwa, a z przywróceniem im dawnej świetności poradzi sobie każdy!
Metody chemiczne
Stare powłoki lakiernicze można usunąć za pomocą specjalistycznego zmywacza, zazwyczaj w postaci żelu. Grubą warstwę preparatu nanosi się na drewno pędzlem, by po jakimś czasie stary lakier usunąć szpachelką. Trzeba to robić jednak bardzo delikatnie, by nie uszkodzić mebla, parkietu, czy innego drewnianego elementu. Kolejnym krokiem jest umycie danej powierzchni wilgotną ściereczką lub gąbką. Ta metoda ma jednak pewien minus – preparaty chemiczne nie są skuteczne w przypadku każdego rodzaju powłoki, czasami konieczne jest też nałożenie kolejnej warstwy zmywacza. Na koniec całego procesu daną powierzchnię należy wyszlifować i oczywiście – odpylić. Ta metoda usuwania powłok jest prosta i tania.
Metody mechaniczne
Niektóre powłoki dadzą usunąć się tylko metodami mechanicznymi. Oczywiście ręczne szlifowanie całego parkietu w domu byłoby zbyt pracochłonne. Firmy i osoby, które planują zająć się renowacją na szerszą skalę, decydują się zazwyczaj na zakup specjalistycznej maszyny do szlifowania podłóg, która poradzi sobie nawet z trudno dostępnymi zakamarkami i wszelkimi nierównościami. Szlifowanie zawsze rozpoczyna się od większej, do mniejszej gradacji, zawsze zachowując konieczną staranność i szlifując zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien drewna. Początkujących użytkowników szlifierek podłogowych zachęcamy do kontaktu ze specjalistą, który podpowie jaką gradację dobrać do danego typu drewna, powłoki i szlifierki. Po szlifowaniu mechanicznym należy pamiętać o dokładnym odpyleniu powierzchni po pracy – w przeciwnym razie pył zniszczy wygląd nowej powłoki, którą… znów będzie trzeba usunąć!