Podłogi olejowane cieszą się dużą popularnością, ponieważ ta metoda zabezpieczania powierzchni pozwala na zachowanie oryginalnej faktury materiału i sprawia, że staje się ona przyjemniejsza w dotyku i bardziej naturalna. Zastosowanie oleju umożliwia także wydobycie bogatej barwy i efektowne podkreślenie usłojenia materiału. Choć podłoga poddana olejowaniu jest trwała, o ile będzie prawidłowo pielęgnowana, to z czasem może wymagać gruntownego odświeżenia. Wykorzystanie odpowiedniego oleju pielęgnacyjnego do podłóg olejowanych pozwoli na uzyskanie znakomitych efektów wizualnych i odnowienie właściwej ochrony jej zewnętrznej warstwy. Przekonajmy się, jak powinna wyglądać pielęgnacja podłogi olejowanej.
Jak pielęgnować podłogę olejowaną?
Codzienna konserwacja podłogi olejowanej pozwala na utrzymanie jej w dobrym stanie i uniknięcie uszkodzeń związanych z wnikaniem zabrudzeń do struktury drewna, a także zapobiegania wycieraniu się jej powierzchni. Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych jest częste usuwanie kurzu i piachu, a także mycie przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów, które powinny być przeznaczone do tego rodzaju wykończenia. Do mycia podłogi najlepiej używać mydła, które jednocześnie tworzy na niej barierę ochronną. Mydła w płynie do podłóg olejowanych należy rozcieńczać w letniej wodzie. W przypadku, gdy zabrudzenia są większe, warto skorzystać ze specjalnych zmywaczy – będą one niezastąpione, gdy w grę wchodzą zabrudzenia spowodowane tłuszczem lub napojami. Ostatnim etapem pielęgnacji powinno być użycie odpowiedniego środka zabezpieczającego – oleju pielęgnacyjnego, będzie to jednak potrzebne stosunkowo rzadko – na ogół raz w roku.
W jaki sposób można odświeżyć powierzchnię podłogi olejowanej?
Do odświeżania podłogi olejowanej używa się specjalnie przeznaczonych do tego olejów. Ich użycie zwiększa wytrzymałość wierzchniej warstwy drewna, przywraca mu także atrakcyjny wygląd. Przed jego zastosowaniem konieczne będzie wcześniejsze wykorzystanie zmywacza w celu usunięcia zabrudzeń. Preparaty tego rodzaju mogą być zazwyczaj nanoszone przy pomocy wałka, pędzla, a także szmatki lub polerki. Po nałożeniu oleju niezbędne jest zwykle wypolerowanie podłogi, a przed użytkowaniem odczekanie czasu zależnego od tego, w jaki sposób rozprowadzany był olej.