Jak poprawić właściwości antypoślizgowe parkietu?

By 15 / 12 / 2023Blog
boso

Podłoga jest ważnym elementem wystroju pomieszczeń, dlatego przy wyborze odpowiedniego przy danej aranżacji materiału wykończeniowego największą wagę przykłada się do jego charakterystyki wizualnej. Warto pamiętać, że poza efektownym wyglądem równie ważne okaże się także bezpieczeństwo. Tam, gdzie istnieje ryzyko upadku, należy więc skorzystać z rozwiązań, które pomogą w jego ograniczeniu.

Będzie to szczególnie istotne, gdy chodzi o podłogi drewniane, ponieważ w większości sytuacji są one pokrywane lakierem. Uzyskana w ten sposób gładka i jednolita powierzchnia prezentuje się atrakcyjnie oraz jest niezwykle prosta w pielęgnacji, gdyż łatwo pozbyć się z niej zanieczyszczeń. Niestety sprawia również, że znacznie łatwiej na niej o przewrócenie się. W miejscach, które są szczególnie narażone na takie zdarzenia np. na schodach czy w korytarzach z podłogami drewnianymi warto zdecydować się na aplikację środka antypoślizgowego do parkietu. Przyjrzyjmy się bliżej jego działaniu i stosowaniu.

Dlaczego lakier antypoślizgowy będzie efektywny?

Ryzyko poślizgnięcia się i upadku na danej powierzchni jest uzależnione od jej gładkości. Ponieważ właściwie wycyklinowany parkiet czy deska podłogowa pokryte zwykłym lakierem stają się niezwykle jednolite, występujące na nich tarcie jest stosunkowo małe. Chodząc po tak zabezpieczonym drewnie łatwo więc doznać urazu wskutek niespodziewanej wywrotki. Sytuacja poprawi się, jeżeli na podłodze zastosuje się preparat zwiększający chropowatość. Nie wpłynie on na wygląd posadzki ani na łatwość jej czyszczenia, ponieważ bazą pozostanie doskonale wygładzona warstwa drewna. Odpowiedni preparat sprawi jednak, że powstające tarcie ulegnie zwiększeniu, co przełoży się bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa. Okaże się to szczególnie ważne na boiskach do piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki urządzanych w halach sportowych

Jak aplikować środki antypoślizgowe?

Sposób aplikacji środka antypoślizgowego jest uzależniony od charakterystyki danego preparatu. Wskazówki co do stosowania konkretnego środka można znaleźć w jego dokumentacji technicznej. Zwykle metoda używania nie odbiega od zasad korzystania ze zwykłych lakierów i wymaga użycia utwardzacza oraz odpowiedniego wałka.