Jak dbać o olejowaną podłogę?

By 22 / 12 / 2023Blog
pielegnacja

Posadzki wykonuje się z wykorzystaniem różnych materiałów od specjalnych powłok z żywic przez okładziny ceramiczne lub płytki z kamienia naturalnego po wszelkiego rodzaju panele. Największym uznaniem cieszą się jednak niezmiennie podłogi drewniane, a więc mozaiki, parkiety oraz deska podłogowa.

Ich zaletą poza efektownym wyglądem jest wysoka trwałość, ponieważ dzięki okresowemu cyklinowaniu można je wielokrotnie odnawiać. Równie ważne okazuje się także bogactwo dostępnych wykończeń, gdyż powierzchnię można zabezpieczać zarówno lakierobejcą, lakierem, jak i olejem. W tym ostatnim przypadku nie obejdzie się jednak bez ponawianego co jakiś czas użycia oleju pielęgnacyjnego do podłóg olejowanych. Przekonajmy się, dlaczego jest on niezbędny i sprawdźmy, jak się go stosuje.

Na czym polega olejowanie podłóg?

Olejowanie podłogi pozwala na zabezpieczenie powierzchni drewna po jego wycyklinowaniu oraz umożliwia nadanie mu intensywnego i głębokiego wybarwienia, a także częściową zmianę jego koloru. W przypadku stosowania lakieru na elementach drewnianych powstaje powłoka oddzielająca materiał od zabrudzeń i wszelkiego rodzaju oddziaływań zewnętrznych. Przy olejowaniu nakładany preparat wnika w strukturę drewna i zamyka jego pory, sprawiając, że jest ono mniej podatne na przyjmowanie zanieczyszczeń oraz działanie wody. Użycie oleju jest popularne, ponieważ daje możliwość zachowania pierwotnej faktury materiału, oznacza jednak także nieco niższy poziom ochrony.

W jaki sposób konserwować olejowaną podłogę?

Ponieważ olejowanie jest mniej efektywne niż lakierowanie, o podłogę zabezpieczoną w ten sposób trzeba odpowiednio dbać. Poza usuwaniem zanieczyszczeń ważne okaże się ponawiane cyklicznie aplikowanie specjalnego oleju pielęgnacyjnego, który pozwoli na wyrównanie ubytków i przywrócenie maksymalnego poziomu ochrony, a także ożywienie wybarwienia.