Podłogi z litego drewna, a więc wykonane z zastosowaniem mozaiki, parkietu lub deski prezentują się elegancko i są niezwykle trwałe, ponieważ w razie potrzeby można je łatwo odnowić, decydując się na cyklinowanie ich powierzchni. Dla podkreślenia atrakcyjnego wyglądu oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, w tym uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami drewno musi być jednak właściwie zabezpieczone. W zależności od upodobań można wybrać lakier, wosk albo bardzo popularny olej. Każda z tych opcji daje nieco inną ochronę i efekty wizualne. Podłogi pokryte różnymi preparatami wymagają także odmiennej pielęgnacji. Jeżeli drewno zostało pokryte olejem, do konserwowania należy użyć mydła do podłóg olejowanych. Przekonajmy się, dlaczego będzie to istotne.
Co trzeba wiedzieć o olejowaniu?
Olejowanie to metoda zabezpieczania drewna, w której używany preparat powstały na bazie oleju naturalnego np. lnianego czy rzepakowego oraz poprawiających skuteczność dodatków np. żywic wsiąka w jego strukturę. W przeciwieństwie do lakieru czy wosku nie tworzy na powierzchni bariery separującej drewno od otoczenia. Przekłada się to na nieco większą podatność na uszkodzenia mechaniczne, jednak skutecznie chroni przed zanieczyszczeniami oraz działaniem wody. Plusem takiego oddziaływania oleju jest też fakt, że nie zmienia on naturalnej faktury materiału, który pozostaje naturalnie „ciepły” i „miękki” w dotyku. Po takim zabiegu możliwe jest też swobodne oddawanie wilgoci, co sprzyja łagodnej pracy drewna i zapobiega jego deformacji. Olejowanie korzystnie wpływa na wygląd drewna, podkreślając jego usłojenie oraz pogłębiając wybarwienie.
Co jest ważne przy pielęgnowaniu drewna olejowanego?
Zastosowanie oleju oznacza, że do pielęgnacji podłogi trzeba używać specjalnie do tego przeznaczonych środków. W tym przypadku będzie to mydło, które dodaje się do wody, tworząc roztwór o zaleconych przez producenta proporcjach. Płyn wykorzystuje się do przecierania powierzchni szmatką lub padem, a jego składniki usuwają zabrudzenia oraz pogłębiają kolor drewna i działają ochronnie na jego strukturę.