Drewniane podłogi cieszą się niesłabnącą popularnością, o której decydują m.in. ich walory dekoracyjne. Drewno to naturalny materiał, który pozwala wprowadzić do wnętrz wyjątkowy klimat. Niestety, kiedy ulegnie uszkodzeniu, nie ma już takiego efektu i traci na samym wyglądzie. Uszkodzenia podłóg drewnianych nie zawsze muszą skutkować ich wymianą. Wyjaśniamy, jak uzupełnić ubytki w podłodze i przywrócić jej atrakcyjny wygląd. Ubytki w podłogach możemy uzupełnić np. masą Fugen, lub masą akrylową typu Pafudima w odpowiednim kolorze.
Dlaczego w podłogach drewnianych pojawiają się ubytki?
Ponadczasowe i eleganckie podłogi drewniane mogą się niszczyć. Związane jest to z działaniem wielu czynników. Najczęściej ubytki, szpary w podłogach drewnianych pojawiają się na skutek działania zbyt niskiej wilgotności powietrza oraz uszkodzeń mechanicznych. Upadek ciężkiego przedmiotu, nieprawidłowe przesuwanie mebli, brak podkładek redukujących tarcie i nacisk na podłogę, jaki wywierają ciężkie elementy wyposażenia wnętrz – to najczęstsze z przyczyn pojawienia się różnych uszkodzeń i ubytków w podłogach. Nie mniej ważne jest to, z jakiego drewna została wykonana podłoga. Miękkie gatunki drewna nie są dobrym rozwiązaniem do tego celu, więc chcąc zaoszczędzić, możemy jedynie przysporzyć sobie problemów. Odpowiednim materiałem jest drewno liściaste np. dąb, jesion oraz gatunki egzotyczne.
Ubytek w posadzce i co dalej?
Zastawienie meblem problematycznego miejsca nie zawsze jest dobrym wyborem. Wymiana całej podłogi to spory koszt, więc warto poznać także skuteczne sposoby renowacji podłóg drewnianych, które pomagają przywrócić im dawny, nieskazitelny wygląd. W przypadku licznych ubytków w postaci rys warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi, które pozwoli pozbyć się płytkich uszkodzeń. Po usunięciu wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna konieczne jest uzupełnienie szczelin np. wypełniaczem Maximus Fugen i ponowne lakierowanie lub olejowanie. Pojedyncze, głębsze ubytki oraz rysy możemy także wypełnić, korzystając ze specjalistycznych środków. Wypełniacze do podłóg drewnianych to łatwy i skuteczny sposób pozbycia się szczelin w podłodze, jednak trzeba w prawidłowy sposób dobrać je do rodzaju ubytków oraz ich głębokości. Warto pamiętać, że decydując się na drewnianą podłogę, powinniśmy korzystać z doświadczenia starszych pokoleń. Niegdyś w każdym domu można było znaleźć zapasowe klepki parkietowe, którymi bez problemów zastępowano uszkodzone fragmenty podłogi. To samo tyczyło się desek podłogowych. Dziś staramy się kupić materiały „na styk”, co nie zawsze jest dobrą decyzją.
Jednak zanim zdecydujemy się na naprawę we własnym zakresie, warto również spytać o poradę fachowców z wieloletnim doświadczeniem, którym temat podłóg drewnianych jest bardzo dobrze znany i będą w stanie ustrzec nas przed popełnieniem błędów.