Mimo wysokiej dostępności różnych materiałów posadzkowych od okładzin ceramicznych po wszelkiego rodzaju panele, podłogi wykonane z drewna cieszą się najlepszą opinią ze względu na swoje własności użytkowe, oferowany komfort oraz niezwykłą trwałość i atrakcyjny wygląd.
Firmy zajmujące się układaniem parkietów lub desek podłogowych dla uzyskiwania odpowiednich rezultatów muszą jednak posługiwać się dobrej jakości sprzętem. Wśród niezbędnego oprzyrządowania największe znaczenie mają maszyny do cyklinowania Hummel Lagler, Repex czy Numatic. Wynika to z roli, jaką odgrywa proces cyklinowania w uzyskiwaniu doskonale prezentującej się powierzchni o wysokiej żywotności. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Dlaczego cyklinowanie podłogi jest niezbędne?
Podłogę drewnianą tworzy się z mocowanych do podłoża niewielkich elementów składających się na parkiet lub sporo większych desek. Są one przyklejane do prawidłowo wykonanej i zagruntowanej wylewki. Mimo tego, że ich wysokość jest jednakowa, to układane obok siebie będą jednak tworzyły nieco nierównomierną strukturę. Dla uzyskania wymaganej jednorodności niezbędne stanie się więc ich przeszlifowanie. Proces ten okaże się konieczny również dla osiągnięcia potrzebnej gładkości i atrakcyjnego wyglądu całości. Cyklinowanie wpływa także na strukturę wierzchniej warstwy drewna i przygotowuje ją na aplikację środka zabezpieczającego – wnikającego do wewnątrz oleju lub tworzącego powłokę zewnętrzną lakieru.
Kiedy cyklinuje się podłogę?
Cyklinowanie przeprowadza się podczas układania desek lub parkietu, a także wówczas, gdy uległy one już częściowemu zużyciu i niezbędna okazuje się ich renowacja. Po cyklinowaniu, które wykonuje się maszyną z pasem bezkońcowym z papieru ściernego o właściwej gradacji lub specjalnymi krążkami zakładanymi na wirującej tarczy konieczne będzie jeszcze wypełnienie szczelin oraz nałożenie lakieru lub oleju.